Muziejaus apšvietimas

Muziejaus apšvietimas

Profesionalus apšvietimo dizainas išskirtiniams parodų rezultatams pasiekti

Geras muziejaus apšvietimas įkvepia lankytojus nuo pat pirmos akimirkos. Individualiai pritaikyti meno kūriniai ir parodų objektai sukuria estetišką ir patrauklią aplinką. Tai pagerina lankytojų patirtį, gerina reputaciją ir didina lankytojų skaičių.

Muziejų ir galerijų apšvietimas yra ypatingas iššūkis, nes turi būti laikomasi ir išsaugojimo reikalavimų, ir organizacinių sąlygų, ir dizaino reikalavimų. Galiausiai, apšvietimo koncepcija turi būti ekonomiška, taigi ir tvari operatoriams.

Gero muziejaus apšvietimo dizaino privalumai

  • Tikroviškas, estetiškas ir meniškas eksponatų pateikimas
  • Konservacinė apsauga nuo galimos žalos dėl šviesos poveikio
  • Ekonominė nauda dėl energiją taupančių LED apšvietimo sprendimų

Lumories.ltJūsų apšvietimo projektas su

Gerai suplanuota muziejaus apšvietimo koncepcija leidžia eksponatus apšviesti originaliomis spalvomis ir nekelia pavojaus, kad šviesa juos sugadins. Tinkamas apšvietimas neleidžia susidaryti šešėliams (išskyrus scenos tikslais), taip pat trukdantiems atspindžiams ir atspindžiams.

Lumories.lt Pasikliaukite apšvietimo projektavimo ekspertais, turinčiais didelę patirtį šioje srityje.

Apšvietimo dizainas

Muziejaus apšvietimo lempos ir šviestuvai

Geležinkelių sistemos

Bėgių sistemos idealiai tinka dideliems parodų salonams. Vienas iš bėgių sistemos privalumų - lankstumas, nes šviestuvus galima bet kada pritaikyti prie besikeičiančių ar perstumdomų eksponatų, jų nereikia montuoti iš naujo. Dar vienas privalumas - visai bėgių sistemai reikia tik vienos maitinimo jungties.

Vienas radiatorius

Pavieniai lubų prožektoriai paprastai naudojami nedideliam skaičiui paveikslų ir eksponatų tikslingai apšviesti. Jų privalumas tas, kad juos galima tiksliai suderinti. Ypač rekomenduojama naudoti atskirus prožektorius su LED apšvietimo technologija. Jos pasižymi dideliu energijos ir sąnaudų efektyvumu, ilgaamžiškumu ir geromis arba labai geromis spalvų perteikimo savybėmis. Kadangi atskiriems prožektoriams reikia atskiro maitinimo šaltinio, patartina iš anksto tiksliai suplanuoti apšvietimą.

Sienų ploviklis

Wallwashers idealiai tinka bendram apšvietimui. Jei jie įrengiami galerijose, gali būti montuojami virš paveikslų arba šalia jų, taip pabrėžiant meno kūrinį. Naudojant šviesos diodus, sieninės plovyklos pasižymi didžiausiu energijos vartojimo efektyvumu ir mažiausiais priežiūros reikalavimais, nes šviesos šaltinį retai arba niekada nereikia keisti.

LED vaizdo lemputė

Paveikslų šviestuvai sukuria sceną atskiriems meno kūriniams. Jie montuojami ant sienos, kad apšviestų nuolatinius ar kintančius paveikslus, arba tiesiai ant atitinkamo paveikslo rėmo. Galima įsigyti tradicinio dizaino paveikslų šviestuvų, suteikiančių paveikslams klasikinę estetiką. Tačiau yra ir daug modernių, minimalistinių modelių, kurie užima antrą vietą paveikslėlyje. Paveikslų šviestuvai nebūtinai turi būti prijungti prie maitinimo šaltinio - daugelis gaminių yra maitinami iš baterijos, todėl vėliau juos taip pat galima lanksčiai integruoti į apšvietimo koncepciją.

Muziejų ir galerijų apšvietimo koncepcijos reikalavimai

Muziejų ir galerijų apšvietimo koncepcijoje derinamas tolygus bendras patalpos apšvietimas ir akcentinis apšvietimas, nukreiptas tiesiai į meno kūrinius ir eksponuojamus objektus. Lankytojų patirtis ir meninė bei kuratorinė idėja užima svarbiausią vietą. Visose gerose apšvietimo koncepcijose įvairūs apšvietimo sprendimai derinami racionaliai.

Efektyvus inscenizavimas
Efektyvus inscenizavimas

Tikslingai naudojant akcentinį apšvietimą, t. y. prožektorius ir sienų ploviklius, galima efektyviai pristatyti eksponatus. Jie taip pat traukia lankytojų dėmesį.

Individualumas ir gebėjimas prisitaikyti
Individualumas ir gebėjimas prisitaikyti

Apšvietimas muziejuose ir galerijose turi būti pritaikytas prie konkrečių eksponatų reikalavimų ir erdvės sąlygų. Kiekvienai parodos koncepcijai reikalingas individualus apšvietimo sprendimas.

Malonus objektų apžiūrėjimas
Trikdančių šešėlių vengimas

Muziejaus apšvietime reikia griežtai vengti trikdančių šešėlių. Norint tolygiai apšviesti eksponatus, būtina tinkamai išdėstyti šviesos šaltinius ir pasirinkti tinkamas apšvietimo technologijas.

Malonus objektų apžiūrėjimas
Malonus objektų apžiūrėjimas

Tikslingai naudojant akcentinį apšvietimą, t. y. prožektorius ir sienų ploviklius, galima efektyviai pristatyti eksponatus. Jie taip pat traukia lankytojų dėmesį.

Ištikimas atstovavimas
Puikiai surežisuoti paveikslai

Apšvietimas muziejuose ir galerijose turi būti pritaikytas prie konkrečių eksponatų reikalavimų ir erdvės sąlygų. Kiekvienai parodos koncepcijai reikalingas individualus apšvietimo sprendimas.

Ištikimas atstovavimas
Ištikimas atstovavimas

Muziejaus apšvietime reikia griežtai vengti trikdančių šešėlių. Norint tolygiai apšviesti eksponatus, būtina tinkamai išdėstyti šviesos šaltinius ir pasirinkti tinkamas apšvietimo technologijas.

Įvairios muziejų apšvietimo taikymo sritys

Parodos erdvės apšvietimas
Parodos erdvės apšvietimas

Salono apšvietimui naudojamos įvairios apšvietimo koncepcijos. Tai apima išsklaidytą, difuzinę ir (arba) netiesioginę šviesą, kad patalpoje būtų sukurta vienoda nuotaika. Dėl išsklaidytos šviesos pasiskirstymo susidaro mažai arba visai nesusidaro trikdančių šešėlių, todėl objektus galima aiškiai ir netrikdomai apžiūrėti. Planuojant apšvietimą reikia atsižvelgti į sienų ir lubų spalvas, nes jos turi įtakos atmosferai ir šviesos paskirstymui, kaip ir dizainas, ir, ne mažiau svarbu, atspindintys paviršiai. Spalvotų ir tamsių sienų galima rasti, pavyzdžiui, senųjų meistrų parodose. Be išsklaidytos šviesos, parodos erdvėje taip pat įrengtas akcentinis apšvietimas, nukreiptas į objektą.

Paveikslų apšvietimas
Paveikslų apšvietimas

Kruopščiai suplanuotas paveikslų apšvietimas sustiprina meno kūrinių poveikį. Bendrasis ir akcentinis apšvietimas turi būti suderintas tarpusavyje. Išsklaidytas kambario apšvietimas užtikrina tinkamą ryškumą ir orientaciją kambaryje, o parinkti akcentai sukuria paveikslo sceną ir nukreipia žiūrovo žvilgsnį. Kiekvienam meno kūriniui reikia individualaus apšvietimo, kuris išryškintų ypatingas jo savybes ir sukurtų norimą nuotaiką. Be estetinio aspekto, šie nuolat veikiantys apšvietimo sprendimai turi būti ekonomiškai įtikinami.

Vitrinų apšvietimas
Vitrinų apšvietimas

Kai kuriems eksponatams reikia apsaugoti vitriną, o tai reiškia, kad reikia atkreipti dėmesį į vitrinos ir aplink ją esantį apšvietimą. Vitrinų apšvietimui idealiai tinka lanksčiai montuojamos LED juostelės, kurios sunaudoja mažai energijos ir plačiai paskirsto šviesą. Mažesnius LED prožektorius taip pat galima naudoti tam tikriems vitrinos objektams pabrėžti. Jei vitrinos neturi savo šviesos šaltinių, svarbu, kad lubų apšvietimas derėtų su vitrinomis, kad būtų išvengta atspindžių. Taip pat patartina vitrinoms naudoti antirefleksinį stiklą ir reguliuojamus šviesos šaltinius, kad šviesą būtų galima tiksliai reguliuoti net ir vėliau.

Objektų apšvietimas
Objektų apšvietimas

Tokie objektai kaip statulos dažnai apšviečiami tamsoje, kad per šviesą ir šešėlį būtų įspūdingai pabrėžta jų struktūra ir formos. Tam reikia maksimaliai lankstaus apšvietimo sprendimo. Dažnai naudojami judamieji prožektoriai ir bėginiai prožektoriai su labai fokusuota šviesa, kad būtų apšviestas visas objektas arba tik tam tikros jo dalys. Apšvietimo sprendimas ant lubų suteikia daugiausia galimybių apšviesti objektą. Taip pat gali būti naudojami prožektoriai, kurie, priešingai nei prožektorius, turi didesnį spindulio kampą. Taip visas objektas apšviečiamas tolygiai.

Muziejų lauko apšvietimas
Muziejų lauko apšvietimas

Išorinis apšvietimas atkreipia potencialių parodos lankytojų dėmesį, sudaro pirmąjį įspūdį ir, galiausiai, apsaugo nuo įsilaužimo. Konfigūruojami LED šviestuvai yra universalus ir energiją taupantis apšvietimo sprendimas. Dienos metu jais galima sukurti patrauklią apšvietimo atmosferą. Naktį gali būti automatiškai įjungiamas kitoks apšvietimas, kuris taip pat atbaido įsilaužėlius. LED lauko prožektoriai ir antžeminiai prožektoriai populiarūs apšviečiant pastatą iš apačios, taip pat sieniniai šviestuvai įspūdingai apšviečia muziejaus fasadą.

Muziejaus avarinis apšvietimas
Muziejaus avarinis apšvietimas

Muziejuje įrengtas avarinis apšvietimas skirtas muziejaus lankytojų ir darbuotojų saugumui užtikrinti. LED šviestuvuose įrengti specialūs avariniai moduliai, užtikrinantys, kad avarinis apšvietimas veiktų net ir nutrūkus elektros energijos tiekimui. Taip užtikrinamas autonominis elektros energijos tiekimas avarinėse situacijose. Be to, ženklai, nurodantys evakuacijos ir gelbėjimo kelius, leidžia saugiai evakuotis ir sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką ekstremaliose situacijose. Geras avarinis apšvietimas taip pat padeda sumažinti vagystės riziką.

Paveikslų apšvietimas

Baltas kubas apibūdina vienalytį erdvės ir meno apšvietimą. Taip sukuriamas ramus, vientisas erdvinis įspūdis, neskiriantis parodos objekto ir aplinkinės erdvės apšvietimo požiūriu. Šiai apšvietimo koncepcijai įgyvendinti naudojami plataus spindulių kampo šviestuvai ir netiesioginis apšvietimas.

"Juodojoje dėžėje" aprašoma visiškai priešinga situacija. Tamsiame kambaryje, dažnai be dienos šviesos, dirbtinis apšvietimas nukreiptas tik į objektus. Objektai atrodo tarsi sumodeliuoti iš tamsos. Ši apšvietimo koncepcija suteikia išskirtinumo ir leidžia sutelkti dėmesį į parodos objektą. Tylos ir sumažėjimo efektas grindžiamas scenos technikos apšvietimo patirtimi, kai būtent toks pojūtis sukuriamas naudojant akcentines šviesas.

Gerai šviesai reikia profesionalaus patarimo

Apšvietimo dizainas
Kontaktinė forma

Duomenų tvarkymui, susijusiam su mūsų kontaktinės formos naudojimu, taikoma mūsų duomenų privatumo politika.