Teisingai šalinkite šviesos šaltinius
Daugelyje šviesos šaltinių yra vertingų išteklių, kuriuos galima pakartotinai panaudoti tinkamai perdirbant. Be to, kai kuriuose senuose šviesos šaltiniuose, pavyzdžiui, energiją taupančiose lempose, yra nedideli kiekiai kenksmingų medžiagų, kurios gali kelti pavojų sveikatai ir aplinkai. Todėl daugumos lempų ir šviestuvų negalima išmesti kartu su įprastomis buitinėmis atliekomis, o reikia pristatyti į pavojingų atliekų surinkimo centrą. Taip pat galima grąžinti prekę mažmenininkui.
Greitasis patikrinimas: šviesos šaltinių šalinimas
- Kaitrinės lempos
- Halogeninės lempos
- Kompaktinės liuminescencinės lempos su balastiniu įtaisu arba be jo (energiją taupančios lempos)
- Liuminescencinės lempos (fluorescencinės lempos)
- Išlydžio lempos (įskaitant metalo garų lempas)
- LED lempos
Sena lemputė sudužo? Pirkite pakaitines lemputes dabar!
Keičiant šviesos šaltinį rekomenduojame ne vėliau kaip pereiti prie LED. LED apšvietimo technologija pasižymi ilgesniu tarnavimo laiku, taupo daug energijos ir suteikia galimybę pritaikyti šviesą pagal asmeninį skonį ir naudojimo sritį.
Tinkamai utilizuokite lempas ir šviestuvus
Kaitinamąsias lempas galima išmesti į buitinių atliekų konteinerį, bet ne į stiklo konteinerį, nes metalinę kaitinamąją giją sunku atskirti nuo stiklo.
Halogeninės lempos, kaip ir kaitrinės lempos, su kuriomis jos glaudžiai susijusios, priklauso buitinėms atliekoms, o ne stiklo konteineriui.
Liuminescencinės lempos, dažnai liaudiškai vadinamos neoninėmis lempomis, turi gyvsidabrio ir turi būti šalinamos pavojingų atliekų surinkimo centruose.
Dėl sudėtyje esančio gyvsidabrio nesugadintas taupiąsias lempas reikia atiduoti į pavojingų atliekų surinkimo punktą arba perdirbimo centrą. Toliau paaiškinta sugadintų energiją taupančių lempučių naudojimo tvarka.
Šviestuvai, pvz., pakabinami, lubiniai, staliniai ar grindų šviestuvai, laikomi elektros įrangos atliekomis, todėl juos reikia atiduoti į surinkimo punktą. Tai taip pat taikoma dekoratyviniams šviestuvams su stacionariai įmontuotais šviesos diodais, pavyzdžiui, šviesos diodų plokštėmis arba šviesos diodų juostomis.
LED lemputes taip pat reikia atiduoti į surinkimo punktą. Kadangi tai yra seni elektros prietaisai, jų negalima išmesti kartu su įprastomis buitinėmis atliekomis. Tačiau LED lempose nėra kenksmingų medžiagų.
Ką daryti su sudužusiomis ar įtrūkusiomis energiją taupančiomis lemputėmis?
Atsargiai naudojamos energiją taupančios lempos paprastai nedūžta. Pasibaigus eksploatavimo laikui, jie paprasčiausiai sugenda. **Taigi sudužus energiją taupančiai lempai, į aplinką patenka sveikatai kenksmingo gyvsidabrio.
Išlikite ramūs ir laikykitės šių žingsnis po žingsnio instrukcijų, kad greitai, lengvai ir saugiai atsikratytumėte sudužusios energiją taupančios lemputės:
- Išjunkite šildymą ir oro kondicionavimą
- Bent 15 minučių vėdinkite patalpą.
- Tuo metu nebūkite kambaryje
- Užsimaukite gumines pirštines
- Sumuškite fragmentus standžiu kartonu
- Sudėkite likučius į sandarų indą (pvz., stiklainį nuo konservų).
- Lygias grindis nuvalykite drėgna šluoste
- Valomąją šluostę taip pat įdėkite į sandarų indą.
- Sugerti dulkes ir atplaišas nuo kilimų, antklodžių ir apmušalų su lipnia juosta
- Lipnią juostą kartu su dulkėmis ir atplaišomis sudėkite į sandarų indą.
- Tara nepriklauso buitinėms atliekoms, bet atiduodama pavojingų atliekų surinkimo punkte.
- Valymo reikmenis ir gumines pirštines galima išmesti kartu su buitinėmis atliekomis.