ZigBee
namams ir komerciniams pastatams"ZigBee" yra energiją taupantis radijo protokolas, skirtas belaidžiams tinklams, kuriuose perduodama nedaug duomenų. Tai visų pirma apima išmaniųjų namų automatizavimą, t. y. apšvietimo, žaliuzių ir kitų prietaisų automatizavimą. "ZigBee" gaminius galima sklandžiai integruoti į išmaniųjų namų sistemas, pavyzdžiui, Philips Hue, ir tada juos galima valdyti naudojant pagrindinę programėlę - šiuo atveju "Hue" programėlę. Įdiegus "ZigBee 3.0", sukurtas vienodas standartas, skirtas visiems tinklu sujungtuose pastatuose naudojamiems įrenginiams, todėl labai padidėjo suderinamumas.
Ką reikia žinoti
per "ZigBee"ZigBee" galima naudoti įvairioms kasdienėms reikmėms. Tinklu sujungtame pastate (ir jo lauko teritorijoje) įrenginius galima įjungti ir išjungti bei valdyti programėle arba balsu. Tai, pavyzdžiui, apšvietimo pritemdymas, motorizuotų roletų ir žaliuzių valdymas, taip pat šildymo valdymas.
"ZigBee" prietaisai tarpusavyje sujungiami į belaidį tinklą. Tai reiškia, kad veikimo spindulį galima beveik bet kada padidinti. Dėl mažų energijos sąnaudų galima integruoti baterijomis maitinamus jutiklius ir jungiklius. "ZigBee" įrenginiai taip pat suderinami su išmaniųjų namų sistemomis, pavyzdžiui, "Philips Hue".
Lyginant su WLAN, ZigBee pranašumas yra tas, kad belaidžio ryšio standartas neapsiriboja maršrutizatoriaus veikimo nuotoliu. "ZigBee" prietaisai bendrauja tarpusavyje - kiekvienas prietaisas yra ir komandos siųstuvas, ir imtuvas. Pavyzdžiui, signalas iš svetainės perduodamas lauko apšvietimui.
Kiek toli pasiekia "ZigBee"?
Kaip ir WLAN/WiFi bei "Bluetooth" atveju, radijo ryšio veikimo nuotolis yra nuo 10 iki 20 metrų, priklausomai nuo perdavimo galios. Asortimentą gali lemti tokie veiksniai kaip statybinė medžiaga ir jos storis, taip pat interjero dizainas, pvz., viniliniai tapetai. Ryšys tarp "ZigBee" gaminių (tinklinis tinklas, taip pat galimas naudojant "Bluetooth" tinklinio tinklo technologiją) gali padidinti veikimo spindulį: Visos pavaros tarpusavyje sudaro radijo ryšius. Jei siunčiamas signalas, pavyzdžiui, įjungti šviesą, signalas ieško geriausio įmanomo duomenų perdavimo kelio. Tik atstumas tarp dviejų gaminių neturi viršyti 10-20 metrų.
Kokioms taikymo sritims tinka "ZigBee"?
Namų automatikos taikymo sritys - apšvietimas, šildymas, žaliuzės ir kameros. "ZigBee" gaminiai nėra laidiniai. Tai reiškia, kad "ZigBee" įrenginius galima naudoti ne tik savininkų gyvenamuose namuose, bet ir nuomojamuose būstuose bei atliekant paprastą modernizavimą. Kai persikraustote, tiesiog pasiimate produktus su savimi.
"ZigBee" gaminiai taip pat pagerina patogumą ir saugumą lauke. Tinklinis tinklas gali pasiekti kiekvieną lauko teritorijos kampelį ir, pavyzdžiui, sodo namelį. Be lauko žibintų, atskiri akumuliatoriniai jutikliai ir lauko kameros užtikrina visapusišką turto saugumą.
Profesionaliame sektoriuje "ZigBee" stebina mažomis energijos sąnaudomis ir veikimo nuotoliu. Net ir esant tokiems architektūriniams iššūkiams kaip gelžbetonio sienos, yra daugybė pastatų automatizavimo ir stebėjimo galimybių. Be to, įrenginį galima modernizuoti be jokių kirtimų ar laidų.
Ar "ZigBee" yra saugus?
Duomenų perdavimas tarp programėlės, koncentratoriaus ir "ZigBee" įrenginių yra šifruojamas. Šifravimui naudojamas 128 bitų AES-CCM algoritmas pagal "ZigBee" specifikaciją, todėl jis yra apsaugotas nuo pasiklausymo. Jei "ZigBee" daugiausia naudojama pastato apšvietimui valdyti, rizika yra nedidelė. Gamintojai taip pat nuolat rengia saugumo atnaujinimus.
Kas yra "ZigBee" koncentratorius ir kada jo reikia?
"ZigBee" prietaisus taip pat galima naudoti be valdymo centro (pvz., "Philips Hue Bridge"). Priklausomai nuo gaminio, funkcijų spektras gali būti ribotas. Ryšys tarp tinklinio tinklo įrenginių taip pat negalimas. Kai kurie gaminiai, pavyzdžiui, "Paul Neuhaus" Q-Smart Home lights, taip pat turi suderinamus nuotolinio valdymo pultus, todėl juos lengva valdyti be koncentratoriaus.
ZigBee šakotuvas (priklausomai nuo gamintojo dar vadinamas tiltu arba šliuzu) yra sistemos valdymo centras. Tik tokiu būdu įvairūs tinklinio tinklo prietaisai gali sąveikauti tarpusavyje arba būti valdomi balsu ar keliaujant. Plačiausiai naudojami apšvietimo valdymo vartai yra Philips Hue Bridge. Į jį galima integruoti daugumą visų "ZigBee" gaminių. Kitas įprastas "ZigBee" koncentratorius yra integruotas į "Amazon Alexa Echo" garsiakalbius.
Kurie gamintojai ir paslaugų teikėjai yra suderinami su "ZigBee"?
Kas yra "Zigbee" aljansas?
"ZigBee" protokolą sukūrė "ZigBee Alliance", kuri yra pagrindinė organizacija. Šioje organizacijoje savo jėgas suvienijo daug žinomų gamintojų, kurie visi palaiko "ZigBee". Be "Philips" ir kitų apšvietimo gamintojų, tarp jų yra "Huawei", "Amazon", "Ikea", "Busch-Jaeger", "Bosch", "Samsung", "Siemens", "Telekom" ir "Velux". 2021 m. gegužę "ZigBee Alliance" buvo pervadintas į "Connectivity Standards Alliance" (CSA) ir sukurtas naujas būsimas standartas: Matter.